Så lägligt att Tio bägare kommer till oss just denna vecka när vi har Alla Hjärtans Dag. På bilden i denna lek ser vi ett par som har en picknick ute i det gröna. Det ser väldigt lugnt, skönt och harmoniskt ut. Kanske ska du bjuda ut något du bryr dig mycket om på en utflykt? Det kanske inte är läge just nu med en picknick i det gröna, inte i Sverige i alla fall. Det kan bli lite kallt om rumpan men ni kanske kan ge er ut på en skridskotur eller en skidtur. Ta med er en skinnfäll att sitta på och en termos med choklad. Gör något mysigt tillsammans med någon du tycker om.
Tio bägare pratar ofta om familjelycka om att man nu kommit i mål, man är där man vill vara. Livet är dynamiskt och vi behöver hela tiden gå vidare till nästa nivå och min känsla för denna vecka är att den bubbla vi levt i nu är på väg att spricka upp och det som gömt sig inuti bubblan kommer att födas ut i världen. Det finns en stark känsla av lycka i det. Att tillåta bubblan att spricka kan kännas läskigt men utifrån vad jag ser så har du inget att vara rädd för. Bara släpp taget och låt livet föda fram sig självt.
Bägare står för känslor men även för det kreativa. Kanske är det olika kreativa projekt som nu är på väg att födas? Eller så är det dags att ta din relation till nästa nivå. Oavsett vilket så är denna vecka enligt korten en vecka för gemenskap och kärlek.
Så med det önskar jag dig en riktigt fin vecka! Vill du prata med mig finns jag som vanligt på Tarotguiderna med agentnummer #138. Mitt schema hittar du HÄR
